You are here
Home > Fotbal > ȘCOALA 8 „LUCIAN BLAGA”  –  PENTRU PRIMA OARĂ CAMPIOANA MARAMUREȘULUI !

ȘCOALA 8 „LUCIAN BLAGA”  –  PENTRU PRIMA OARĂ CAMPIOANA MARAMUREȘULUI !

 

 

 

 

 

Horia Buzașu 

ȘCOALA 8 „LUCIAN BLAGA”  –  PENTRU PRIMA OARĂ CAMPIOANA MARAMUREȘULUI !

 Sala de sport a școlii gimnaziale „ V.Alecsandri” a găzduit vineri 6 martie a.c. faza județeană a ediției cu numărul XXVII a Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar la fotbal –băieți. Cu această ocazie s-a înregistrat și o premieră.Astfel,școala gimnazială nr.8„Lucian Blaga” a reușit câștige pentru prima oară  această competiție, după tentativele eșuate din 2005 , 2007  și 2013 când a pierdut de fiecare dată în finală.

Ediția din acest an a adus față-n față cele mai bune 6 echipe  ale Maramureșului iar rezultatele strânse arată echilibrul care a domnit peste întreaga competiție.

REZULTATE TEHNICE : GRUPA „A”

GroșiiȚibleșului – Șomcuta   1-1 ( Pop Raul / Tîmb ).

ȘC.18 Baia Mare – GroșiiȚibleșului  2-0 ( Mereanzu , Drăgan ).

Șomcuta – ȘC. 18   0-2 ( Mereanzu , Horțea ).

Clasament: 1. ȘC. 18  6p.  ; 2. GroșiiȚibleșului 1p.  ;  3. Șomcuta 1p. Pentru stabilirea locurilor 2 și 3 au  fost necesare loviturile de departajare la care cei din GroșiiȚibleșului au avut câștig de cauză cu 2-1.

REZULTATE TEHNICE : GRUPA „B”

ȘC. 8  B.M. – Sighet  2-2 ( Racolța 2 / Coceriuc , Berci ).

Petrova – ȘC.8 B.M.  3-4 ( Rostaș 2 , Nergheș  /  Racolța 2 , Rusu ,autogol Siminiuc ).

Sighet  –  Petrova     1-1 ( Hontău / Nergheș ).

Clasament : 1. Școala 8 B.M.  4p.  ; 2. Sighet   2p.  ; 3. Petrova  1p.

Finala pentru locurile III-IV : Groșii Țibleșului – Sighet 0-1 ( Berci ).

FINALA MARE : ȘC. 18  –  ȘC. 8  1-1 ( Breban  / Bizo ) (4-5 după executarea loviturilor de departajare).

A fost un meci frumos și tensionat,cu numeroase faze de gol la ambele porți . Scorul a fost deschis de cei de la școala 8 în cea de-a doua repriză dar pe final de joc portarul de la școala 18 a transformat impecabil o lovitură liberă , ducând jocul la loviturile de departajare. Și,chiar și aici a fost nevoie de 5 serii de lovituri pentru desemnarea învingătoarei !!! Școala 8 își ia astfel revanșa în fața șc. 18 după înfrângerea suferită la faza municipală și va reprezenta Maramureșul la faza zonală –Satu Mare 26-28 martie a.c.

Arbitraj foarte bun prestat de cuplul Marius Bărbuș & Andrei Mureșan.

CLASAMENT FINAL EDIȚIA 2019-2020

  1. Școala GimnazialăNr.8„Lucian Blaga”Baia Mare –  profesor Alin Neagotă.
  2. Școala Gimnazială Nr. 18 Baia Mare                         –  profesor Octavian Dragomir.
  3. Școala Gimnazială „George Coșbuc” Sighetu M.      –  profesor Ciprian Hotea.
  4. Școala Gimnazială „Ben Corlaciu”Groșii Țibleșului   –  profesor Mircea Latiș.
  5. Liceul Tehnologic„Alexandru Filipașcu” Petrova       –  profesor Gheorghe Ardelean.
  6. Liceul Teoretic „Ioan Buteanu” Șomcuta Mare         –  profesor Cosmin Petruș.

PREMIILE SPECIALE  :

Golgheter – Mario Racolța ( ȘC.8)

„Cel mai bun portar” – Emanuel Breban ( ȘC.18)

„ Cel mai tehnic jucător” – Sebastian Horțea ( ȘC.18)

Organizatorul ,  prof.Horia Buzașu mulțumește tuturor celor care și-au adus contribuția la reușita acestei competiții: I.S.J MM.     ( Simona Toma) , A.J.F. Maramureș (Zoltan Szekely), Comisia județeană de arbitrii (Dan Marchiș),conducerea Școlii Gimnaziale„V.Alecsandri (Adina Cosma).

Baia Mare , la 06.03.2020

Prof.Horia Buzașu.

 

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Top