You are here
Home > 2019 > august

Campioana României se impune în runda inaugurală

Alin Boțioc  Campioana României se impune în runda inaugurală Dacă în urmă cu trei săptămâni pe data de 10 august zimbri debutau în primul meci oficial al stagiunii cu o victorie obținută la masa verde în fața Tomitanilor, de această victoria băieților noștri a revenit ca urmare a disputării jocului.  Încă din startul jocului campioana României se instalează în jumătatea oaspeților, care la prima incursiune în 22-ul băimărean reușesc deschiderea scorului prin mijlocașul la grămadă Victor Dumitru (minutul 9). Zece minute mai târziu pilierul Constantin Pristaviță reușește împăreună cu uvertura Taniela Maravunawasawasa să restabilească egalitatea la șapte. Într-un interval de doar șapte

CSM Știința Baia Mare întâlnește Tomitanii Constanța

Alin Boțioc  C.S.M.Știința Baia Mare – A.C.S.Tomitanii Constanța echipele probabile SuperLiga de Rugby ediția 103 Etapa 1 Sâmbătă 31 august 2019 ora 10.30 Arena Zimbrilor Baia Mare Arbitrii: Mădălin Gârbău (București), Ionuț Flutur (Suceava), Florin Ferezan (Cluj Napoca) Arbitrul nr 4: Cristian Stoica (Baia Mare) C.S.M.Știința Baia Mare: 15.Paul Popoaia, 14.Mihai Lămboiu, 13.Jason Fareti Tomane, 12.Ionuț Balaban, 11.David Falesa Feliuai, 10.Ratu Taniela Rawaqua Maravunawasawasa, 9.Alexandru Țiglă, 1.Iulian Hartig, 2.Alexandru Oancea, 3.Constantin Mardare Pristaviță, 4.Dumani Siphosethu Mtya, 5.Marius Dănilă-cpt, 6.Alexandru Alexe, 7.Jacob Nicollas Oliver Immelman, 8.Cristi Marian Chirică Rezerve: 16.Ovidiu Cojocaru, 17.Roberto Edmundo Tejerizo, 18.Laurențiu Nica, 19.Andrei Iurea, 20.Mihai Dico, 21.Sebastian Agapie, 22.Dorin Gigi Manole, 23.Sione Fakaosilea Antrenori: Eugen

Liga 5 Maramureș Etapa 2 – Program, arbitri și observatori

LIGA 5 – ETAPA 2 Joi 29 august 2019 ora 17.00 Viitorul Copalnic Mănăștur – Fulgerul Lăschia   5-1 Teren: Copalnic Mănăștur Arbitri: Daniel Gheighiș S. Grad Vasile Mariș Obsrvator: Gheorghe Bărbuș Sâmbătă 31 august 2019 ora 17.00 ACS Satu Nou de Jos – Speranța Fersig Teren: Satu Nou de Sus Arbitri: Vasile Mariș P. Ilieș S. Lucaciu Observator: Ianoș Bartha Duminică 1 septembrie 2019 Viitorul Gârdani – Unirea Săsar Teren: Gârdani Arbitri: Lazin Dorel Paul Bode Observator: Francisc Luckacs Gloria Sălsig – Cetate Remetea Chioarului Teren: Sălsig Arbitri: Alin Tincu Ionuț Husti Gabriel Pante Observator: Cristian Săsăran Dinamic Groși – Faurul Făurești Teren: Mocira Arbitri: Andrei Pop Radu Despa Observator: Zamfir Mesaroș Gloria Culcea – Gloria Chechiș Teren: Săcălășeni Arbitri: C. Erdei Marius Maghear G.

Liga 4 Maramureș Etapa 2 – Programul, arbitri și observatori

LIGA 4 SERIA SUD – ETAPA 2 Duminică 1 septembrie 2019 ora 17.00 Unirea Șișești – Lăpușul Tg. Lăpuș Teren: Șișești Arbitri: M. Tinis Daniel Lar Paul Bujor Observator: Emil Kemeneș AS Nistru – Progresul Șomcuta Mare Teren: Tăuții Măgherăuș Arbitri: Daniel Gheighiș Răzvan Soponar V. Vinț Observator: Ioan Onciu Viitorul Ulmeni – Carmen Satulung Teren: Ulmeni Arbitri: Vasile Andreicuț Ștefan Mezei Denis Mal Observator: Ioan Pop FC Suciu de Sus – Minerul Baia Sprie Teren: Suciu de Sus Arbitri: Vlad Mare Raul Pteanc Ioan Pop Observator: Vasile Pintean CS Fărcașa – Rapid Satu Nou de Sus Teren: Tămaia Arbitri: Cosmin Țiplea Vlad Parge Andreea Mărieș Observator: Traian Marchiș Bradul Groșii Țibleșului – CS Seini Teren: Groșii Țibleșului Arbitri: Cristian Codrea Radu Balmoș Andrei

Avancronică 3.5 – Minaur-ACS Fotbal Comuna Recea capul de afiș al rundei

Ioan R. Ster  Minaur – ACS Fotbal Comuna Recea capul de afiș al rundei Minaur Baia Mare – ACS Fotbal Comuna Recea, se dispută sâmbătă 31 august 2019, de la ora 18.00, în ceea ce se vrea a fi derby-ul seriei 5 din Liga 3, episodul 2. În prima partidă, disputată miercuri 28 august 2019, în Cupa României câștig de cauză au avut iștii din Recea, care au învins Minaur Baia Mare cu 2-0 chiar pe Stadionul Municipal „Viorel Mateianu”. De această dată, disputa dintre cele două echipe va fi pe puncte, extrem de importante pentru amândouă echipele, fiecare având ca

Zimbri deciși sa-și apere titlul!

Alin Boțioc  Zimbri deciși să își apere titlul  Sâmbătă 31 august se va da startul în cea de-a noua ediție a SuperLigii de rugby, a 103 ediție a campionatului intern.La ediția din acest an sunt înscrise un număr de șapte echipe, C.S.M.Știința Baia Mare, C.S.Dinamo București, C.S.A.Steaua București, C.S.Universitatea Cluj, A.C.S.Tomitanii Constanța, Sport Club Municipal Gloria Buzău respectiv Timișoara Saracens. Singura formație neînscrisă în ediția din acest an este C.S.M.București (deținătoarea Cupei României și a Cupei Regelui). Potrivit altgoritmului stabilit de oficialii Federației Române de Rugby, ediția 2019-2020 se va juca pe parcursul a 112 zile în intervalul 31 august –

Dorin Toma: „A fost cel mai prost joc de 2 ani de când antrenez această echipă!”

Ioan R. Ster  Minaur Baia Mare a fost eliminată din Cupa României de ACS Fotbal Comuna Recea, după ce au pierdut cu 0-2, în prima confruntare din această săptămână cu echipa antrenată de Romică Buia și Ovidiu Mic. Astfel, Minaur Baia Mare ajunge la 2 înfrângeri consecutive, în 5 zile, după ce a cedat și la Turda, 1-2, în prima etapă din Liga 3. Sâmbătă, 31 august 2019, începând cu ora 18.00, cele două echipe se vor întâlni din nou, tot pe Stadionul Municipal „Viorel Mateianu”, în etapa a 2-a din Liga 3. ACS Fotbal Comuna Recea vine după victoria

Recea elimină Minaur din Cupa României după 2 penalty-uri! Viorel Chinde – omul meciului!

Ioan R. Ster  Primul duel dintre Minaur Baia Mare și ACS Fotbal Comuna Recea din această săptămână s-a consumat miercuri, 28 august 2019, pe Stadionul Municipal „Viorel Mateianu”, acolo unde cele 2 echipe maramureșene s-au întâlnit în Cupa României. Așteptările au fost mari atât, din partea suporterilor cât și a specialiștilor care vedeau amândouă echipele printre favorite la câștigarea seriei 5 din Liga 3, și promovarea în Liga 2. Până la urmă a fost un meci modest, mai ales jocul celor de la Minaur Baia Mare, jucătorii antrenați de Dorin Toma, Vlad Ungureanu și Marius Marian, fiiind depășiți la toate

Liga 4 Maramureș – Rezultate Etapa 1

Ioan R. Ster  LIGA 4 SERIA SUD EPAPA 1 Lăpușul Tg. Lăpus – Progresul 2012 Dumbrăvița   4-2 (2-1) Bodan Ilea 2, Cosma 2/Tamaș, Cardoș Juniori: 7-0 CS Seini – CS Fărcașa   1-0 (0-0) Bordac Juniori: 1-2 Rapid Satu Nou de Sus – FC Suciu de Sus     4-1 (1-0) Chiuzbăian/Cosma Juniori: 0-10 Minerul Baia Sprie – Viitorul Ulmeni     5-2 (2-1) Pinteș, Bonde, Pohl, Seniuc, Borode/ Juniori: 5-0 Carmen Satulung – AS Nistru     2-2 (1-0) Ciprian Pop, autogol Vakon/ Tămaș, Voievod Juniori: 1-6      Progresul Șomcuta Mare – Unirea Șișești     5-1 (3-0) Radu Neață, Cormoș, Alin, Bogdan Bîrle, Hauși/Șișeștean Juniori: 4-4 Bradul Groșii Țibleșului     STĂ CLASAMENT 1 Progresul Șoncuta Mare 1 1 0 0 5 1 3p 2 Minerul Baia Sprie 1 1 0 0 5 2 3p 3 Rapid Satu Nou de Sus 1 1 0 0 4 1 3p 4 Lăpușul Tg. Lăpuș 1 1 0 0 4 2 3p 5 CS Seini 1 1 0 0 1 0 3p 6 AS Nistru 1 0 1 0 2 2 1p 7 Carmen Satulung 1 0 1 0 2 2 3p 8 Bradul Groșii Țibleșului 0 0 0 0 0 0 0p 9 CS Fărcașa 1 0 0 1 0 1 0p 10 Progresul

Minaur învinge Dobrogea Sud ca în vremurile de glorie în prima etapă din Liga Zimbrilor

Ioan R. Ster  Minaur Baia Mare își trece în cont prima victorie din noul sezon competițional din Liga Zimbrilor învingând într-o manieră care ne aduce aminte de vremurile de glorie ale Minaurului, Dobrogea Sud cu 25-23 (10-10). Partida se anunța una dificilă cu vicecampioana națională, o echipă obișnuită cu titlurile naționale și cupele europene. Deși, Dobrogea Sud nu mai e aceiași echipă ca în sezonul trecut, ea rămâne o echipă puternică, cu un obiectiv clar, clasare între primele 4 echipe ale campionatului. Băimărenii au început în forță partida și în min. conduceau cu 3-0, după care constănțenii se aprprie la un

Top