You are here
Home > Rugby > CSM Știința Baia Mare devine Campioana Provinciei! Al șaptelea titlu național cucerit de băimăreni!

CSM Știința Baia Mare devine Campioana Provinciei! Al șaptelea titlu național cucerit de băimăreni!

 

 

 

 

 

 

Alin Boțioc 

C.S.M.Știința Baia Mare devine campioana provinciei

Motivația obținerii titlului de campioană a provinciei, i-a determinat pe zimbri să controleze cu autoritate jumătatea primei reprize, interval în care campioana în exercițiu a reușit toate cele zece puncte consemnate la finalul primului mitan, puncte reușite de aripa Paul Popoaia (minutul 6) respectiv transformarea și lovitura de pedeapsă reușite de uvertura fijiană în vârstă de 34 de ani Taniela Maravunawasawasa.

Cu același număr de puncte zece aveau să intre la pauză și elevii fostului internațional Valentin Calafeteanu, puncte reușite ca urmare a unei evidente superiorități pe faza ofensivă, bănățenii restabilind echilibrul 10-10 grație centrului tongan în vârstă de 27 de ani Tevita Manumua (eseu minutul 23, transformare minutul 24, lovitură de pedeapsă minutul 32).

La cinci minute de la reluare Taniela Maravunawasawasa își readuce echipa în avantaj, 13-10, pentru ca mai apoi pe fondul omului în plus din teren, după eliminarea temporară a flankerului Vlad Neculau, băieții lui Eugen Apjok – Paul Rusu să forțeze desprinderea, reușind refacerea diferenței de zece puncte. Cel de-al doilea eseu al zimbrilor a purtat semnătura centrului neo-zeelandez de doar 25 de ani Jason Fareti Tomane, eseu complectat de transformarea aceluiași Taniela Maravunawasawasa. Duelul centrilor continuă, Tevita Manumua (cu un eseu minutul 61) respectiv fundașul Ionel Melinte (cu o transformare minutul 62) reaprind speranțele bănățenilor de a deveni campionii provinciei. Cu nouă minute înainte de final „bătrânul lup de mare”, Dorin Gigi Manole rezolvă ecuația acestei a 11 finale consecutive a zimbrilor, care cu scorul de 23-17 readuc pentru al doilea an consecutiv trofeul SuperLigii de rugby la Baia Mare, C.S.M.Știința fiind de acum campioana provinciei cu șapte titluri câștigate.

Victoria băieților noștri este cu atât mai importantă cu cât în sfârșit s-a reușit spulberarea acestui mit al formației timișorene în finalele disputate cu noi.

În finala pentru locurile 3-4, un consacrat derby al orgoliilor, Clubul Sportiv al Armatei Steaua s-a impus în fața Clubului Sportiv Dinamo București cu scorul de 33-13 la pauză 19-3.

C.S.M.Știința Baia Mare – Sport Club Municipal Timișoara 23-17 (10-10)

SuperLiga de rugby

Finala pentru locurile 1-2

Sâmbătă 12 septembrie 2020 ora 15.30

Stadionul Noua Brașov Meci televizat de T.V.R.1

Arbitrii: Vlad Iordăchescu (București), Radu Petrescu (), Alexandru Eugen Ionescu (București) Arbitrul nr 4: Mădălin Gârbău (București) Arbitrul nr 5: Cristian Tudor Rotaru (Chiajna – Ilfov) T.M.O.: Cristian Răduță (Brașov) Observator:

C.S.M.Știința Baia Mare: 15.Paul Popoaia, 14.Ionuț Botezatu, 13.Jason Fareti Tomane, 12.Sione Fakaosilea, 11.Adrian Marian Apostol, 10.Ratu Taniela Rawaqua Maravunawasawasa, 9.Helarius Axasman Kisting, 1.Constantin Pristaviță, 2.Ovidiu Cojocaru, 3.Revazi Dugladze, 4.Florian Roșu, 5.Marius Dănilă-cpt, 6.Dumani Siphosethu Mtya, 7.Jacob Nicollas Oliver Immelman, 8.Beka Bitsadze Rezerve: 16.Iulian Harțig, 17.Mihai Dico, 18.Omar Baliashvili, 19.Silviu Grădinaru, 20.Alexandru Alexe, 21.Alexandru Țiglă, 22.Dorin Gigi Manole, 23.Alexandru Bucur Antrenori: Eugen Apjok, Paul Rusu, Silviu Duma (manager)

S.C.M.Timișoara: 15.Marius Mihai Simionescu, 25.Cătălin Fercu, 13.Maliepo Moa Mua, 12.Tevita Manumua, 11.Stephen Ross Shennan, 10.Vaovasa Hinckley, 9.Gabriel Vasile Rupanu, 1.Mihai Lazăr, 2.Marius Eugen Căpățână-cpt, 3.Horațiu Pungea, 4.Ionuț Lucian Mureșan, 5.Valentin Popârlan, 19.Dorin Lazăr, 7.Vlad Neculau, 8.Cristian Damian Strătilă Rezerve: 16.Viorel Marian Sabău, 17.Marius Gheorghe Lungu, 18.Joji Sikote, 6.Sebastian Sîrbu, 20.Kemal Altinok, 24.Daniel Vlăduț Zaharia, 22.Florin Vlăduț Popa, 23.Ionel Melinte Antrenori: Valentin Calafeteanu, Sosene Anesi, Dănuț Borzaș (manager)

Evoluția scorului:

Min 3 Manumua Tevita – lovitură de pedeapsă ratată Min 6 Paul Popoaia – eseu reușit în flancul drept (5-0)

Min 7 Taniela Maravunawasawasa – transformare eseu (7-0)

Min 21 Taniela Maravunawasawasa – lovitură de pedepaăs din axul central de la circa 15 metri (10-0)

Min 23 Manumua Tevita – eseu (10-5)

Min 24 Manumua Tevita – transformare eseu (10-7)

Min 32 Minumua Tevita – lovitură de pedeapsă de la circa 45 de metri (10-10)

Min 38 Ovidiu Cojocaru vede cartonașul galben

Min 45 Taniela Maravunawasawasa – lovitură de pedeapsă de la 22 de metri (13-10)

Min 48 Vlad Neculau – primește cartonașul galben

Min 51 Jason Fareti Tomane – eseu (17-10)

Min 52 Taniela Maravunawasawasa – transformare eseu (20-10)

Min 56 Taniela Maravunawasawasa – lovitură de picior căzută ratată

Min 61 Manumua Tevita – eseu (20-15)

Min 62 Ionel Melinte – transformare eseu (20-17)

Min 65 Dorin Gigi Manole – lovitură de pedeapsă de la 25 de metri ușor lateral stânga ratată

Min 71 Dorin Gigi Manole – lovitură de pedeapsă din axul central de la circa 18 metri (23-17)

Lasă un răspuns

Top