You are here
Home > Fotbal > LIGA 3 Viorel Chinde confirmă forma excelentă cu un nou hatrick! Minaur Baia Mare – Sportul Șimleu Sivaniei 7-1 (4-0)!

Ioan R. Ster

Minaur Baia Mare își continuă cursa în fruntea clasamentului din seria a 10-a din Liga 3, după ce a învins, cu un scor fluviu, Sportul Șimleu Silvaniei, 7-1 (4-0), în etapa 14.

În ciuda acestui scor de la finalul celor 90 de minute, oaspeții încep bine partida și se instalează în jumătatea băimăreană de teren încă din primele minute. Elevii antrenați de Ciprian Danciu își revin repede și au prima ocazie prin Bachabi, șutul său fiind prins de Sipos (min.10). După numai un minut, Donca șutează puternic din afara careului dar mingea este deviată în corner. Simion înearcă și el poarta, în min. 16, dar Sipos este la post și prinde în doi timpi. În min. 21, Viorel Chinde își începe recitalul și deschide scorul cu un șut plasat de la 17 m de poartă: 1-0! Același Viorel Chinde majorează scorul în min. 32, după o cursă solitară, la capătul căreia a driblat și portarul și a trimis în plasă: 2-0. În min. 34 Romario Rus prinde un șut excelent de la 20 m și majorează diferența pe tabela de marcaj: 3-0. Repriza nu se poate încheia fără ca Viorel Chinde să nu iasă la rampă, aducând scorul la neveosimil 4-0 (min.45).

Imediat după pauză oaspeții reduc din handicat prin Luigi Pop, cu un șut din interiorul carului de 16 m: 4-1 (min.50). Peste numai un minut gazdele obțin o lovitură de la 11 m la un fault asupra lui Micaș. Transformă Mircea Donca: 5-1 (min.52). George Pop, de la oaspeți, șutează puternic pe lângă buturile apărate de Baila (min.55). Apoi, în min. 57 Romario Rus șutează de puțin peste poarta oaspeților, iar șutul lui Donca din lovitură liberă de la 25 m este apărat de Sipos (min.62). În min. 73, se face 6-1, Sergiu Cicoan introdus în teren în min.68, scapă singur spre poarta oaspeților și majorează diferența. În min. 89 Baila salvează din fața lui Crișan, pentru ca la ultima fază a meciului Petran face o cursă solitară pe partea stângă a atacului băimărean și stabilește rezultatul final: 7-1 (min.90).

Minaur își cpntinuă cursa în fruntea clasamentului, iar etapa viitoare va întâlni tot sub Dealul Florilor, CSM Satu Mare, o echipă revigorată de Tiberiu Csik, noul antrenor al celor de la Satu Mare.

Ciprian Danciu – antrenor Minaur Baia Mare, declarații după meci:

Dacian Nastai – antrenor Sportul Șimleu Silvaniei, declarații după meci:

LIGA 3, SERIA 10

ETAPA 14

MINAUR BAIA MARE – SPORTUL ȘIMLEU SILVANIEI 7-1 (4-0)

Au marcat: Viorel Chinde (21,32,45), Romario Rus (34), Mircea Donca (52-11 m), Sergiu Ciocan (73), Marco Petran (90), respectiv Luigi Pop (50).

Cartonașe galbene: Christian Tand (19), Marco Petran (89) respectiv Zoltan Lazar (78)

Arbitri: Marius Omuț (Satu Mare) – centru; Pop Cristian Gozman (Oradea), Irina Petru Eusebiu (Oradea).

Observatori FRF: Claudiu Ștefănuți (Năsăud), Melian Nădășan (Turda).

MINAUR BAIA MARE: Raul Baila – Antonio Lung, Christian Tand, Adrian Neacșu, David Simion, Adrian Micaș, Mircea Donca (Marco Petran 76), Viorel Chinde (Valer Giurgiu 76), Romario Rus (Sergiu Ciocan 68), Alin Văsălie (Cătălin Jucan 46), Gabby Batchabi (Arthur Teut 68). Rezerve neutilizate: Alexandru Gudea – Denis Matei, Mihai Lazăr, Adrian Bura. Antrenori: Ciprian Danciu (principal), Ovidiu Mic (secund).

SPORTUL ȘIMLEU SILVANIEI: Jozef Sipos – Pedro Paul, Vlad Opriș (Gabriel Caba 76), Claudiu Petruș, Alex Negrea (Marius Leitan 76), Luigi Pop (Marc Lukacs 83), George Pop, Răzvan Pop, George Contras (Zoltan Lazar 28 – Alexandru Crișan 83), Cătălin Vaida, Guye Mansour. Rezerve neutilizate: Paul Cosma – Cătălin Pop, Sebastian Pop, Valentino Tafa. Antrenor. Dacian Nastai (principal).

Sursa foto: CS Minaur fotbal