You are here
Home > Fotbal > Olimpiada gimnaziilor – Școala 18 campioana pe Municipiu!

Olimpiada gimnaziilor – Școala 18 campioana pe Municipiu!

 

 

 

 

 

Horia Buzașu 

Olimpiada Gimnaziilor – fotbal băieți   2019-2020

–  Etapa Municipală –

După 12 ani , Școala 18 este din nou campioană!

 Pe terenul de la „ Anghel Saligni” , în 20 noiembrie 2019 s-a desfășurat finala ediției cu numărul 27 a Olimpiadei Gimnaziilor la fotbal. S-au aflat față în față echipele școlilor gimnaziale Nr.18 și Nr. 8 „Lucian Blaga” ,ambele cu câte trei finale la activ în această competiție.Dacă Șc.18 a reușit să câștige în 2004 (cu Șc.3) și în 2007( chiar în fața școlii nr.8) , aceasta din urmă a pierdut toate cele trei finale diputate în 2005 , 2007 și 2011. Astăzi însă pornea ca favorită…

 Meciul a avut ritm și intensitate dar, în timp ce școala 8 a atacat furibund și și-a creat o sumedenie de ocazii pe care le-a ratat prin Bizo , Gaga , Racolța și Marchiș,echipa școlii 18 s-a apărat exact și a avut câteva contraatacuri fulgerătoare. La unul dintre acestea Horțea a și deschis scorul în minutul 7. Cei de la școala 8 au continuat însă să atace iar în minutul 21 Racolța a restabilit egalitatea.Au urmat câteva minute în care portarul de la școala 18, Breban , a făcut adevărate minuni și apoi ,tot el a reușit , când mai erau doar doar 2 minute din joc , să marcheze dintr-o degajare din fața propriei porți. 2-1 așadar și Școala 18 cucerește pentru a III-a oară titlul municipal !

De remarcat arbitrajul foarte bun prestart de Marius Bărbuș și Ionuț Sava.

 Această ediție a aliniat la start 16 echipe și cu excepția unor nereguli semnalate în întocmirea documentelor de participare sau ,în unele cazuri,lipsa acestora ,se poate spune că a fost o ediție reușită în care sportivitatea și calitatea jocurilor a fost superioară altor ediții.

 

Grupa A Grupa B Grupa C Grupa D
1. Scoala 18 1.  Scoala 11 1.  Scoala 21 1.  L.P.S.
2.  Scoala  9 2.  Scoala 15 2.  Scoala  8 2. Lic.Penticostal
3.  Scoala  4 3.  Scoala  6 3.  Scoala  3 3.  Gh. Șincai
4.  Scoala 12 4.  Scoala 14 4.  Scoala  5 4.  Scoala 16

 REZULTATE TEHNICE:

 GrupaA(TerenLiceul 5 )

  Ora   Scor
Etapa 1

LUNI        11. 11. 2019

14 Scoala–  Scoala 4 2 – 3
14:30 Scoala18  –  Scoala12 1 – 0
Etapa 2  

MARTI     12. 11. 2019

14 Scoala12  –  Scoala4 4 – 0
14:30 Scoala18  –  Scoala9 6 – 2
Etapa 3  

MIERCURI 13.11.2019

14 Scoala–  Scoala18 2 – 8
14:30 Scoala–  Scoala12 2 – 2

 GrupaB(TerenLiceul 5)

  Ora   Scor
Etapa 1

LUNI        11. 11. 2019

15 Scoala11  –  Scoala14 1 – 1
15:30 Scoala15   –  Scoala6 3 – 2
Etapa 2  

MARTI     12. 11. 2019

15 Scoala14  –  Scoala6 2 – 1
15:30 Scoala11 –  Scoala15 0 – 3
Etapa 3  

MIERCURI 13.11.2019

15 Scoala15   –  Scoala14 5 – 3
15:30 Scoala–  Scoala11 0 – 4

 GrupaC(TerenScoala 3 )

  Ora   Scor
Etapa 1

LUNI11. 11. 2019

14 Scoala21  –  Scoala5 1 – 0
14:30 Scoala8   –  Scoala3 2 – 1
Etapa 2  

MARTI     12. 11. 2019

14 Scoala5 –  Scoala3 1 – 2
14:30 Scoala21 –  Scoala8 1 – 3
Etapa 3  

MIERCURI 13.11.2019

14 Scoala8   –  Scoala5 1 – 2
14:30 Scoala–  Scoala21 1 – 0

 GrupaD(TerenScoala 3 )

  Ora   Scor
Etapa 1

LUNI11. 11. 2019

15 L.P.S.  –  Scoala16 5 – 0
15:30 Lic.Penticostal –  Gh. Sincai 0 – 8
Etapa 2  

MARTI     12. 11. 2019

15 Scoala16  –  Gh. Sincai 0 – 1
15:30 L.P.S.  –  Lic.Penticostal 6 – 0
Etapa 3  

MIERCURI 13.11.2019

15 Lic.Penticostal –  Scoala16 0 – 3
15:30 Gh. Sincai–  L.P.S. 1 – 1

 

Clasament dupa faza grupelor

Grupa A Grupa B Grupa C Grupa D
1. SCOALA  18           9p 1. SCOALA  15       9p 1. SCOALA    8       6p  (+2) 1. LPS                 7p  (+11)
2. SCOALA  12           4p 2. SCOALA  11       4p    (+1) 2. SCOALA    3       6p  (+1) 2. SINCAI            7p    (+9)
3. SCOALA   4            3p 3. SCOALA  14       4p    (-1) 3. SCOALA  21       3p   (-2) 3. SCOALA   16   3p
4. SCOALA   9          1p 4. SCOALA   9       0p 4. SCOALA   5       3p  (-2) 4. LTP                0p

 

Ziua / Ora / Teren

Lic. 5şiSc. 3

Sferturi scor
LUNI   18.11.2019  – 14:30 SCOALA   18                    vs.                      SCOALA  11       1-1 PEN(4-3)
LUNI  18.11.2019  – 15:15  SCOALA  12                    vs.                      SCOALA  15       0 – 2
LUNI   18.11.2019  – 14:30 SCOALA    8                     vs.                      COL. SINCAI 1-1 PEN(5-4)
LUNI  18.11.2019  – 15:15 SCOALA    3                     vs.                      LPS 3 – 0*    MV

 

Ziua / Ora / Teren

Lic. 5

Semifinale scor
MARTI  19.11.2019  – 14:30 SCOALA  18                 vs.        SCOALA    3        3 – 0*    MV
MARTI  19.11.2019  – 15:15  SCOALA  15                 vs.       SCOALA    8        1 – 4

 

Ziua / Ora / Teren

Lic. 5

Finalamică

Nu s-a disputat,echipa școlii nr.3„D.Cantemir”fiind descalificată.

scor
     
Ziua / Ora / Teren

Lic. 5

                        FINALA MARE scor
MIERCURI 20.11.2019  – 14:30 SCOALA  18       SCOALA    8       2 – 1

 

Nota *MV= meciuridecise la masa verde de catre Comisie pentru diferite incalcari ale regulamentului.

Clasament Final  
LOCUL 1                     –           SCOALA  18   BAIA MARE    –  Prof. Dragomir  Octavian
LOCUL 2                     –           SCOALA  8 ( L.Blaga)  BAIA MARE    –  Prof. NeagotaAlin
LOCUL 3                     –           SCOALA  15 (I. L.Caragiale)  BAIA MARE    –  Prof. BorotaCalin

 

Nota *Primeledouaechipeclasate se califica la EtapaJudeteana

 

PREMII SPECIALE

Celmai bun portar :    BREBAN  EMANUEL – SCOALA  18

Golgheter :                SUCIU  ANTONIO –- LPS (8 goluri  )

Celmai bun jucător :   RACOLTA MARIO  – SCOALA  8

Jucatoriievidentiati au primit și câte o minge din partea A.J.F.MM prin dl. Emil Kemenes. De fapt,colaborarea cu A.J.F. MM a fost excelentă pe tot parcursul competiției.

 

COMISIA DE ARBITRII: Asigurati de catreAJF  MARAMURES

COMISIA DE ORGANIZARE: BuzasuHoria, Dragomir  Octavian, Borota Calin, Marchis Dan.

CampioanaMunicipalaScoalaGimnaziala Nr.18 Baia Mare 2019

 

 

Material realizat de profesorii Horia Buzașu și Octavian Dragomir (20.11.2019)

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Top